Yükleniyor

Sosyal Medya Yönetimi


Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

SSosyal medya yönetimi, sosyal medya izleyicilerini analiz etme ve onlara uyarlanmış bir strateji geliştirme, sosyal medya profilleri için içerik oluşturma ve dağıtma, çevrimiçi konuşmaları izleme, etkileyicilerle işbirliği yapma, topluluk hizmeti sağlama ve sosyal izleme, medya performansı ve yatırım getirisini ölçme ve raporlama sürecidir.

Sosyal Medya Yönetimi Adımları

Doğru adımı atarak başlayabilmek için üç önemli maddeyi takip etmeniz gerekir:

1)Sosyal medya denetimi yapmak

2)Doğru sosyal medya yönetimi platformlarına karar vermek

3)Hedef kitlenizi analiz etmek

1.Adım
Farklı bölgelerden ve farklı alt markalara ait olanlar dahil, şirketinizin tüm sosyal medya profillerini listeleyin.
2.Adım
Takipçi büyümesi, katılım (belirli aylar için ortalama katılım oranları dahil), yayınlama sıklığı, en ilgi çekici içerik biçimleri, en iyi performans gösteren gönderiler, trafik kaynakları, soru cevap oranı, ortalama cevap süresi, izleyici ilgi alanları, demografik özellikler ve davranışlar ve topluluk duyarlılığı gibi temel performans ölçütlerinizi gözden geçirmek için sosyal medya analizlerini kullanın.
3.Adım
Tüm bu bilgileri oluşturduğunuz bir sosyal medya yönetimi denetim şablonuna yerleştirin.
4.Adım
Verileri analiz edin ve iyileştirmeyi kullanabilecek alanları belirleyin. Örneğin, katılım hacminizde bir düşüş görürseniz, düşük içerik kalitesi, yanlış hedefleme veya yanlış yayınlama sıklığının bir sonucu olabilir. Bu tam olarak stratejinizdeki eksiklikleri ortaya çıkarmak için gereken bilgi türüdür. Oradan, bunları düzeltmek ve sosyal medya yönetimi faaliyetlerinizi daha verimli hale getirmek için ilk adımları atabilirsiniz.

Doğru Sosyal Medya Platformunu Bulmanız İçin Kendinize Sormanız Gereken Sorular

  • İş hedeflerim neler (marka bilincini geliştirmek, müşteri adayı oluşturma, web sitesi trafiği, dönüşümler)? İş hedeflerimi platformda yerine getirebilecek miyim? Hedeflerime ulaşmak için ne kadar harcamak zorunda kalacağım?
  • Platformda pozitif yatırım getirisi elde etmek için yeterince verimli bir performans gösterebilecek miyim? Platformda pazarlamanın maliyetini haklı çıkarmak için bu miktar yeterli olacak mı?
  • Hedef kitlemim platformda mevcut mu ve aktif mi? Onlara etkili bir şekilde ulaşabilecek miyim?
  • Platform pazarlamacılar arasında ne kadar popüler? Göze çarpmak için ne kadar içerik üretmem gerekecek?
  • Doğrudan rekabetim platformda mevcut mu? Ne yapıyorlar? Onlardan daha iyi performans gösterebilecek miyim?