Yükleniyor

Programatik Reklamcılık


Programatik Reklamcılık Nedir?

PProgramatik reklamcılık, tamamen veriye dayalı,anlık teklifler (RTB - real time bidding) ve buna ek bazı yöntemlerle, yayıncı ve reklam veren arasında satın almayı borsalar üzerinden sağlayan reklamcılık modeli diyebiliriz. Programatik reklamcılığın temel özelliklerinden biri, bu satın almaların insan kararı olmaksızın, yazılımlar tarafından verilen kararlarla yapılmasıdır. Programatik reklamcılık, genellikle RTB (real time bidding) ile karıştırılır ancak RTB, programatik reklamcılığın kullandığı satın alma biçimlerinden biridir.

Programatik reklamcılığın Faydaları

Maliyetleri Düşürür, Operasyonel Süreçleri Kısaltır ve Verimli Hale Getirir.
Klasik medya satın alma süreçlerindeki gibi, insana dayalı bir süreç yoktur. Tüm, DSP teklifleri içerisinde, yayıncı açısından en optimum teklif otomatik olarak ve çok kısa bir sürede yayınlanır.
Tüm Kanallardan Gelen Veriler, Tek Yerde Toplanır
Birden fazla reklam networkunden gelen veriler, ve hatta sadece data sağlayan (3.parti data sağlayıcılar) data tek yerde toplanır. Bu da size, tüm dataları birleştirerek işleme şansı sunar.
Birden Fazla Platformla Çalışma İmkanı Sağlar
Birden fazla reklam networku ile çalışarak yüksek rekabet ortamı ve dolayısı ile daha fazla gelir elde etme şansı verir.
Reklam Görünürlüğüne (Header Bidding) Göre Satın Alma Opsiyonu
IAB’nin display reklamcılık standartlarına göre bir reklam gösteriminin “görünür” sayılması için görselin en az %50’sinin en az 1 saniye kullanıcının ekranında kalması gerekiyor. Programatik altyapı reklamverene, aldığı gösterimlerin ne oranda gerçek kullanıcı tarafından görüldüğünü raporluyor. Reklamlarının görüntülendiğinden emin olmak isteyen bir reklamveren, sadece gösterim değil görüntülenebilir gösterim de satın alabiliyor.

Programatik Reklamcılığın Getirileri Nelerdir?

  • RTB — Gerçek Zamanlı Teklif Verme
  • Uygulamanızın amacını tanımlama
  • Platformlar Arası Çalışma (Cross Device/Full Stack)
  • Reklam Görünürlüğü
  • Reklam Görünürlüğü

PROGRAMATİK SATIN ALMA SÜRECİ

pProgramatik satın alma süreci, geleneksel medya satın alma sürecine çok benziyor. Temelde tüm işlem yine iki parti, yani reklamveren ve yayıncı arasında gerçekleşiyor. Programatik’in oyuna dahil ettiği numaraları ise datayı kullanma ve platform bağımsız çalışma becerileri. Ayrıca bu sefer reklamveren ve yayıncı arasında bir başka teknolojik taraf olarak 3. parti data sağlayıcıları görüyoruz. Bu şirketler tarayıcı çerezleri ile kullanıcıların ilgi alanlarını belirliyor ve bu kullanıcı datasını reklamveren ve yayıncı taraflara komisyon karşılığı kullandırıyor. Tüm partiler arasındaki alım-satım işlemi Ad Exchange denilen reklam borsalarında gerçekleşiyor. Hangi satın alma türü olursa olsun tüm emirler Reklam Borsası’na iletiliyor ve bazen günler bazen saniyeler içerisinde reklam görseli ile envanter birbiriyle buluşuyor.

  • Reklamveren, hedeflemek istediği kullanıcı listelerini, reklam materyallerini, satın almak istediği envanteri, bütçesini ve fiyat teklifini Demand-side Platform aracılığıyla Reklam Borsasına iletir. Benzer şekilde yayıncılar da kendi kullanıcı datalarını, envanterlerini, satın alma türünü ve talep ettikleri taban fiyatı kullandıkları Supply-side Platform aracılığıyla Reklam Borsası’na iletirler.
  • Reklam borsasındaki işlemleri ikiye ayırabiliriz. Bir tarafta hem reklamveren ve yayıncı arasındaki premium anlaşmalarla gerçekleşen sabit fiyatlı ve garantili satın almalar, bir tarafta da milisaniyeler içerisinde gerçekleşen açık arttırma veya diğer adıyla Gerçek Zamanlı Teklif Verme (RTB) yöntemiyle satın alma.