Yükleniyor

Mobil Uygulama


Mobil Uygulama Nedir?

MMobil uygulama, mobil cihazlara (akıllı telefon ve tablet) yönelik özel kodlar ve tasarımlar ile yapılan yazımlara verilen addır. Mobil uygulamalar, dünya çapında iOS ve Android işletim sistemi kullanarak yapılır. Planladığınız ve tasarladığınız her proje için mobil uygulama geliştirme yapmanız mümkün. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yapılacak uygulamanın işletim sistemlerini dikkate alarak geliştirilmesidir. İşletim sistemini göz önünde bulundurmadan geliştirilmeye çalışılan bir mobil uygulamanın kullanıcılar tarafından kullanılması haliyle imkansız olacaktır.

Sizinde bir mobil uygulama yaptırma fikriniz varsa bunun öncelikle hangi platformda çalışmasını istediğinize karar vermeniz gerekmektedir.

Mobil Uygulamanın Avantajları Nelerdir?

Mobil uygulamalar mobil sitelerden daha hızlı
Mobil uygulamalar, mobil web taramasından daha hızlı bir alternatif sunuyor. Web’de gezinme, bir kullanıcının bir web tarayıcısı başlatmasını, bir URL girmesini ve sitenin yüklenmesini beklemesini (yeterli alımın sağlandığını) gerektirirken, bilginin çoğunluğunun yalnızca bir mobil uygulamanın başlatılması biraz zaman alır. Uygulamanın kendisi çevrimdışı işlevini mümkün kılar.
Uygulamalar, işletmenizin sürekli hatırlatıcısıdır
Mobil uygulamalar, görünürlüğünüzü artırarak markanızı güçlendirir. Bir uygulama, telefonda telefonun varlığını, telefonun ekranında her zaman göründüğü için bir tarayıcı yer işareti uygulamasından daha fazla bulundurmanızı sağlar. Bu, müşterilerinizle sadakat oluşturmaya yardımcı olur, çünkü işletmeniz her zaman önlerinde.
Uygulamalar müşteri katılımını artırır
Müşteriler, mobil uygulamaları kullanıyor çünkü hızlı bir şekilde onları en çok istedikleri veya ihtiyaç duydukları işletmelere bağlıyorlar. İşletmeler, süreçlerini geliştirmek ve müşterilerin kendileri için sahip oldukları erişilebilirlik düzeyini artırmak için uygulamalar kullanıyor. Bir mobil uygulamanın amacı müşterileriyle sorunsuz bir şekilde bağlantı kurup etkileşime girerek modern iş için değerli bir araç haline getirmektir.
Uygulamalar maliyetleri düşürür
Uygulamalar, SMS mesajlarının ve kağıt haber bültenlerinin maliyetlerini azaltır. İletişimleri müşterileri güvenli, anında ve doğrudan mesajlaşarak basitleştirirler. Uygulamalar, personel iş yükünü bilgi isteklerine ve telefon çağrılarına göre azaltır.

Mobil Uygulama Ne Kadar Zaman Alır?

Uygulama da talep edilen özellik ve ihtiyaçlara göre bir takvim oluşturulur.Ortalama olarak bir mobil uygulamanın geliştirilmesi 1-3 ay sürmektedir.

Mobil Uygulamadan Nasıl Kazanç Sağlanır?

Mobil uygulama yaparak para kazanmak mümkündür. Mobil uygulamalar, telefon firmaları tarafından yapılmadığı için oldukça kar getiren bir iş olarak herkesin tercih etmesini sağlamaktadır. Sayıları artan işletim sistemlerinin her birine uygun olarak tasarlanan mobil uygulamaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Mobil uygulama yaparak nasıl para kazanılır? sorusunun cevabı olarak, çok çeşitli yöntemlerle mobil uygulama yaparak para kazanılır denilebilir. Özellikle, farklı ve olmayan bir mobil uygulama yaparak daha çok dikkat çekmek ve para kazanmak mümkündür.

Teknolojik gelişmeler ve akıllı telefonlar sayesinde tüm ihtiyaçların karşılandığı son yıllarda, mobil uygulama yaparak para kazanmak da söz konusudur. İhtiyaçların karşılaması ve internetten para kazanmanın sebeplerinden en önemlisi, telefonlara yüklenen mobil uygulamalardır. Mobil uygulama yaparak nasıl para kazanıldığı herkes tarafından merak konusudur. Bunun farklı yolları vardır. Bunlardan bir tanesi, uygulama içi reklam gösterimidir. Reklam şirketlerinin sağladığı yazılım kütüphaneleri kullanılarak mobil uygulamalara reklam alınabilir. Bu reklamlar içeriğine göre farklı kazançlar sağlamaktadır. Ayrıca, gösterim başına ve tıklama başına da kazanç elde edilir.

Mobil uygulama yaparak para kazanmak için bir diğer yöntem reklam veren ile işletme sahibi arasındaki özel anlaşmadan sağlanan mobil uygulama sahibinin kontrolünüzde ki reklam türü olan, anlaşmalı sponsor reklamlarıdır. Bir firma mobil uygulamasını fark edip, mobil uygulama sahibi ile iletişime geçerse, yapılmış olan anlaşma dâhilinde uygulamaya reklam alıp kazanç sağlanabilir. Uygulama içi ürün satımı ile de mobil uygulamadan para kazanılabilir. Bir mobil uygulama sahibiyseniz, oyun ya da normal bir uygulama olabilir. Uygulamanın içinde reklamları kaldırmak için bir özellik koyarak satışa sunulabilir. Veya bir mobil oyun uygulamasında, oyun oynarken bir şeyler satın alabilmek için oyun içi parası, satışı yapılabilir. Diğer bir yöntem de uygulama satışı yapmaktır. Mobil uygulama, iyi bir indirme hızının yanı sıra aktif kullanıcı sayısının artması ile yatırımcılar tarafından ya uygulamanın aynısının yapılması ya da direkt uygulamanın satışı konusunda teklifler gelebilir. Bunun yanı sıra da kişiler kendi projelerini yazdırmak isteyebilirler.

Bir mobil uygulama geliştirmeden önce nelere dikkat edilmelidir?

  • Uygulamanızın ne kadar popüler olacağını belirleme
  • Uygulamam müşterilere yardımcı olacak ve kullanıcılar bunu kullanmaya devam edecek mi? Bu sorunun tek cevabı araştırma yoluyla bulunabilir. Mevcut müşterilerinizi ve çevrimiçi ziyaretçilerinizi yoklayın ve soruyu sorun. Bu, uygulamanız için bir pazar olup olmadığını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

  • Uygulamanızın amacını tanımlama
  • İlk ve en önemli uygulama, değer sağlamak için açık bir amacı olmalıdır. Kendinizi müşterilerinizin ayakkabılarına koyun, uygulamanızdan ne ister ve istersiniz? Uygulamanız, hizmetinizi onlara nasıl geliştirecek? Ne dikkatlerini çekecek?

  • Zaman ve kaynak tahsisi
  • Mobil uygulamalar sadece finansal bir yatırım değil, aynı zamanda zamana da yatırım gerektirir. Teknolojiye dayalı herhangi bir şey gibi, müşterilerinize en iyi hizmeti sunmak ve iç süreçleri geliştirmeye devam etmek için ilgili mobil uygulamaların sürdürülmesi gerekir.

Uygulama Yapım Süreci Nasıl İşliyor

Uygulama Geliştirme Süreci

ÖN GÖRÜŞME

İsteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı daha iyi anlayabileceğimiz birlikte proje hakkında beyin fırtınası yapabileceğimiz bir tanışma toplantısı yapılır. Toplantıya başlamadan önce taraflar arasında bir gizlilik sözleşmesi imzalanır.(Bilgilerin gizliliği adına gizlilik yükümlüğüne uyulması için gerekli tedbirler alınarak bu çerçevede yazılı prosedürler oluşturulmaktadır.)
Tanışma

Analiz ve Teknoloji Seçimi

Projenin fizibilte raporlarının hazırlanması.Projenin hangi platformlarda(IOS,ANDROİD,Hybrit) çalışacağının kararlarının verilmesi ve kullanılacak teknolojilerin seçilmesi.

Analiz

Teklif Aşaması

Hazırlanan raporların sonucunda projenin maliyeti hesaplanır.Fiyat ve işin süresini bildiren teklif dosyası iletilir.

Teklif

Sözleşme Aşaması

Şirket avukatlarımız tarafından iki tarafında çıkarları doğrultusunda bir iş sözleşmesi hazırlanıp iki tarafta da bir kopyası olacak şekilde imzalanır.

Sözleşme

Kodlama & İlk Önizleme

Projenin tasarımlarının tamamlanması ve kodlamada belirli bir noktaya gelinmesiyle müşterinin ilk önizlenimlerini almak adına projenin ilk sunumu gerçekleştirilir.Düzeltilmesi veya çıkartılması gereken noktalar(olması durumunda) belirlenir.Ve proje akışı bu düzenlemeler doğrultusunda devam eder.

KodlamaÖnizleme

Projenin Yayınlanması

Proje için müşteri onayı alındıktan sonra gerekli kurulumlar gerçekleştirilir.Ve proje belirlenen platformlarda yayına alınır.

Yayın

Destek Süreci

Projenin teslim edilmesinin ardından takip eden ilk ay boyunca ücretsiz teknik destek hizmetimiz bulunmaktadır.Sonrası içinde her zaman bir telefon uzağınızda olacağız.

Destek