Yükleniyor

B2B Yazılımlar


B2B Yazılım Nedir?

B2BB2B, İngilizcesi “Business to Business” ın baş harflerini ifade etmektedir. B2B yazılımı, kısacası firmadan firmaya yapılan e-ticaret iş modeli olarak tanımlanır. B2B, ülkemizdeki çoğu işletmelerin yakından tanıdığı bir ticaret şeklidir. Tedarikçileri, firmaları, bayileri ve müşterileri ile B2B yazılım çözümleri üzerinden iş süreçlerini etkin ve anlık olarak yönetebilmektedir.

Burada firmalar, iş hiyerarşilerinde bulunan diğer işletmeler ile web sistemleri üzerinden ticaretlerini gerçekleştirmektedir. Bir de global de firmaların katıldığı, binlerce belki milyonlarca ürünün bir arada olarak, alınıp-satıldığı B2B Portalları vardır.

Buralarda, global veya yerel çaptaki satıcılar ile alıcılar, web teknolojileri sayesinde B2B platformu üzerinde buluşmaktadırlar. Bu platformlar, satılmak istenen ürünlerin ya da hizmetlerin online olarak sunulduğu alanlardır.

Buradan, ürünler ve hizmetlerle ilgili fiyat sunma, teklif alıp-verme gibi işlemler yapılmaktadır. Satıcılar da, alıcılar da, teklif edilen ürünleri ve fiyatlarını karşılıklı değerlendirme fırsatı yakalamaktadırlar.

B2B Yazılımının Avantajları Nelerdir?

 • Bayi yazılımı sayesinde ana firma; tüm ürünlerini tek elden yayınlayabilir.
 • B2B firmasında, yeni çıkarılan ürünler hakkında tanıtım yapılabilir.
 • Ürünlerin stok kontrolü yapılır ve bayilere stok adetleri gösterilir.
 • B2B bayi sisteminde, kolay bir şekilde ürün aratılabilir ve olmayan ürün talep edilebilir.
 • Taksit seçenekleri görülebilir ve farklı kartlar kullanılarak alım yapılabilir.
 • Aratılan bir ürünün yerine geçebilecek diğer ürünler bayiye teklif edilebilir.
 • Sistem, bayinin ve ana firmanın muhasebe programlarına entegre edilebilir.
 • Bayi yönetim sistemi aracılığı ile kampanyalar oluşturulabilir.
 • Bayilere özel promosyonlar tanıtılabilir ve özel hediyeler devreye sokulabilir.
 • Basit ara yüzleri olan uygulamalar herkes tarafından rahatça kullanılabilir.
 • B2B bayi iletişim platformu ile bayiler ile iletişim kurulabilir.

B2B türleri?

B2B türlerini 3 ana başlık altında toplayabiliriz. Bu başlıklar ise şöyle:

Ürün tabanlı B2B
Adından da anlaşılacağı gibi bu B2B türünde, fiziki bir ürünün alım satımları üzerinden ticaret işlemi yapılmaktadır. Fiziki olan tüm ürünler bu kategori altında tanımlanabilir.
Servis tabanlı B2B
Bu iş modelinde ise fiziksel ürünlerin yerine hizmet odaklı ve ilgili firmaya çözüm üreten hizmet ürünleri odaktadır. Pazarlama ve/ya reklam ajansları, finansal çözüm sunan firmalar bu iş modeline örnek olarak gösterilebilir.
Yazılım tabanlı B2B
Bir diğer işletmeden işletmeye iş modeli ise yazılım odaklı çözümlerin sunulduğu işlerdir. Bu modelde, doğrudan firmalara ihtiyaçlarına özel yazılım çözümleri sunulur. Müşteri ilişkileri yönetim yazılımları, pazarlama otomasyon yazılımları, analitik çözümler sunan firmalar bu iş modeline örnek olarak verilebilir.

B2B nasıl yapılır?

B2B yaparken, geleneksel yöntemlerin yanı sıra yukarıda bahsettiğimiz gibi internet üzerinden de satışlar yapabiliyorsunuz. B2B’de satışlarınızı artırabilmek için de bir takım stratejiler belirlemeniz gerekir. Bu stratejiler içerisinde de değinmeniz gereken konuları da burada ele alıyoruz.

B2B Yazılımları İçin 6 ipucu

 • B2B e ticaret siztenizde detaylı ürün açıklamalarına yer vermek
 • B2B e-ticaret siteniz olduğunda, Türkiye’nin her yerine ürün gönderme şansınız bulunur. Bu neden önemli? Çünkü kimi zaman firmalar size ulaşarak ürünleri yakından göremeyebilirler; bu sebeple de internet sitenizdeki bilgilere bakarak, ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırlar. Bu durumda, sizin ürünlerinizle ilgili detaylı bilgileri sunuyor olmanız, bu kişilere yardımcı olacaktı. Ürünlerin teknik özelliklerini ve diğer detaylarını ürün sayfalarında yer vermelisiniz. Ürünlerle ilgili ekstra belge veya döküman gibi çalışmalar bulunuyorsa, ürün sayfalarınıza bunları da ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda ürün görsellerinizin de kaliteli olması, ürünün daha iyi görünmesini sağlayacağı için, müşterilerinize daha iyi fikir verir. İyi ve kaliteli görselleri, kaliteli ürün açıklamalarıyla birleştirmeniz, ürününüzün daha iyi öne çıkmasını sağlayacaktır. Ulaşmak istediğiniz sonuç olan b2b satış için iyi bir b2b sistemi / b2b yazılımı altyapısı gerekmektedir.

 • B2B e ticaret sitenizde kapsamlı site içi ürün arama özelliği
 • B2B sitelerde en çok ihtiyaç duyulan özelliklerden biri de kapsamlı site içi ürün arama özelliğidir. Bunun sebebi de firmalar, farklı ürünleri aramak ve incelemek isteyebilirler. Onların bu taleplerini karşılayabilmek için, kapsamlı bir arama özelliği sunmanız gerekiyor. Site üzerindeki ürünlerinizin iyi bir şekilde indekslenmesi ve arama sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkması gerekmektedir. Yanlış yazımlar olabileceğini de göz önünde bulundurarak, Google’da olduğu gibi alternatif sonuçları kullanıcılara göstermeniz gerekecektir.

 • Kişiselleştirilmiş kullanıcı sayfaları
 • B2B sitelerde kişiselleştirilmiş kullanıcı profilleri oluşturmak oldukça yararlıdır. Bunun sebebi de, müşterileriniz devamlı olarak sizden alışveriş yapabilirler. Ellerindeki stoklar tükendiğinde aynı ürünlerin siparişini verebilirler. Bu durumda da onların sipariş sürecini yönetmek ve kolaylaştırmak için, onlara kendilerine ait profiller sunmanız gerekecektir. Müşterileriniz, kendi profilleri üzerinden eski siparişlerine ulaşabilmeli ve gerektiği zaman bu sayfalardan, aynı ürünlerin siparişlerini verebilmeliler. Bu tür bir hizmet sağlamak, müşterinizin siteniz üzerinden daha kolay bir şekilde sipariş çıkmasını sağlar. Buna ek olarak, şirket hesaplarında kişilere göre ayırımlar yapma hizmeti de sunabilirsiniz. Yani bir şirkete bağlı olan birkaç hesap olabilir. Şirket içinde birden fazla kişi ürün siparişi ile ilgilenebilir. Bu durumda farklı kişiler olarak hesap açılabilir; ancak bunlar belli bir firmaya bağlı hale getirilebilir. Böylelikle hem müşteriniz hangi çalışanın nasıl bir sipariş verdiğini takip edebilir, hem de farklı hesaplar üzerinden birden fazla şirket çalışanı, sitenizden sipariş çıkabilir.

 • Navigasyon kolaylığı sağlayın
 • Site üzerindeki kategori sisteminizin de iyileştirmeniz, geri dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Ürünlerinizin iyi bir şekilde kategorize edilmesi, bu kategorilere kolay bir şekilde ulaşılabilmesi, kategoriler içinde geçiş yapılması, belli bir ürün sayfasından, diğer tüm kategorilere erişilebilmesi, sitenizin navigasyonunu kolaylaştıracaktır. Tabii ki bu da müşterilerinizin site üzerinde daha rahat bir şekilde gezinerek ürünlerinizi inceleme fırsatı bulmalarını sağlayacak.

 • Gelişmiş filtreleme seçenekleri eklemek
 • Geniş bir ürün kataloğunuz varsa, filtreleme özelliklerinden de yararlanabilirsiniz. Belli bir renk, teknik özellik, marka, model gibi çeşitli alanlarda filtreleme özellikleri sunmak, müşterilerinizin belli ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlar. Filtreleme özelliklerinizi geliştirirken, filtreleri sıfırlama gibi bir seçenek de koymalısınız. Böylelikle yapılan değişikliklerin geri alınmasını sağlayarak, kullanıcı deneyimini artırmış olursunuz.

 • B2B e ticaret sitenizdeki hakkımızda sayfanızı detaylandırın
 • İnternet üzerinden iş yaptığınızda yeni kitlelere ulaşmak ve onlara güven vermek kimi zaman zor olabiliyor. Yeni firmaların sizin hakkınızda bazı bilgilere ulaşması gerekiyor. Sizi tanımaları, ne zamandır sektörde olduğunuzu, ürünlerinizi nasıl temin ettiğinizi ya da ürettiğinizi bilmek isteyebilirler. Sepet tutarlarının oldukça yüksek olması ve toptan alışveriş yapılmasından dolayı, B2B’de güven kavramını karşı tarafa hissettirmek oldukça önemlidir. Bunun için de Hakkımızda sayfanızı düzenlemeli ve metinlerinizi kapsamlı bir hale getirmelisiniz. Firmanızla ilgili önemli bilgileri, iletişim adreslerini bu sayfada göstermelisiniz. Yaptığınız çalışmaları, ne zamandan beri böyle bir hizmet verdiğinizi detaylı bir şekilde anlatmalısınız.

Uygulama Yapım Süreci Nasıl İşliyor

Uygulama Geliştirme Süreci

ÖN GÖRÜŞME

İsteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı daha iyi anlayabileceğimiz birlikte proje hakkında beyin fırtınası yapabileceğimiz bir tanışma toplantısı yapılır. Toplantıya başlamadan önce taraflar arasında bir gizlilik sözleşmesi imzalanır.(Bilgilerin gizliliği adına gizlilik yükümlüğüne uyulması için gerekli tedbirler alınarak bu çerçevede yazılı prosedürler oluşturulmaktadır.)
Tanışma

Analiz ve Teknoloji Seçimi

Projenin fizibilte raporlarının hazırlanması.Projede kullanılacak teknolojilerin seçilmesi.

Analiz

Teklif Aşaması

Hazırlanan raporların sonucunda projenin maliyeti hesaplanır.Fiyat ve işin süresini bildiren teklif dosyası iletilir.

Teklif

Sözleşme Aşaması

Şirket avukatlarımız tarafından iki tarafında çıkarları doğrultusunda bir iş sözleşmesi hazırlanıp iki tarafta da bir kopyası olacak şekilde imzalanır.

Sözleşme

Kodlama & İlk Önizleme

Projenin tasarımlarının tamamlanması ve kodlamada belirli bir noktaya gelinmesiyle müşterinin ilk önizlenimlerini almak adına projenin ilk sunumu gerçekleştirilir.Düzeltilmesi veya çıkartılması gereken noktalar(olması durumunda) belirlenir.Ve proje akışı bu düzenlemeler doğrultusunda devam eder.

KodlamaÖnizleme

Projenin Yayınlanması

Proje için müşteri onayı alındıktan sonra gerekli kurulumlar gerçekleştirilir.Ve proje belirlenen platformlarda yayına alınır.

Yayın

Destek Süreci

Projenin teslim edilmesinin ardından takip eden ilk ay boyunca ücretsiz teknik destek hizmetimiz bulunmaktadır.Sonrası içinde her zaman bir telefon uzağınızda olacağız.

Destek